Medycyna estetyczna

Serwis na temat operacji plastycznych

Leczenie potliwości botoksem – na czym polega ten zabieg?

Pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy potu jest zbyt dużo.

Do wydzielania potu dochodzi przez całą dobę. Najczęściej pocimy się w momentach wysiłku fizycznego, gdy jest gorąco, ale również wtedy czy też wtedy, gdy się stresujemy. Niewielkie ilości potu są zupełnie normalne i najczęściej można bez problemu opanować potliwość z użyciem dezodorantów i antyperspirantów.

Jednak u około 2-3% populacji dochodzi do nadmiernej potliwości. Wówczas można stosować różne kosmetyki, ale obecnie coraz popularniejsze staje się leczenie potliwości botoksem. Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg?

Botoks – także na nadpotliwość

Najczęściej botoks jest kojarzony z zabiegiem usuwania zmarszczek, ale warto wskazać, że ma on również znacznie szersze zastosowanie. Wykorzystywany jest między innymi przy leczeniu nadmiernej potliwości, która dla wielu osób jest poważnym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, jest produkowana przez laseczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. W dużych ilościach botoks jest groźny ze względu na swoje neurotoksyczne właściwości. W mniejszych dawkach znalazł szerokie zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej.

Substancja ta powoduje miejscowe porażenie nerwów, co w przypadku zmarszczek daje efekt ich wygładzenia. Jeśli chodzi o leczenie nadmiernej potliwości, toksyna prowadzi do zablokowania pracy nerwów gruczołów potowych, dlatego wydzielanie potu znacząco się zmniejsza.

Zalety leczenia potliwości botoksem:

  • usunięcie nadmiernej potliwości
  • niska bolesność podczas zabiegu
  • mała inwazyjność zabiegu
  • błyskawiczna rekonwalescencja pacjenta
  • skuteczność szacowana na 12 miesięcy
  • bardzo niskie ryzyko skutków ubocznych

Te właśnie zalety sprawiły, że obecnie botoks na nadpotliwość jest coraz popularniejszy i korzysta z niego wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto przy tym zaznaczyć, że botoks może być wstrzykiwany w różne partie ciała. Działa nie tylko pod pachami, ale również na dłoniach czy stopach.

Jak przeprowadza się leczenie nadmiernej potliwości z użyciem botoksu?

Na początku pacjenta czeka konsultacja ze specjalistą, która ma na celu określenie skali problemu i dobranie właściwego postępowania, aby mu zaradzić. Lekarz określa obszar, na którym należy wykonać zabieg, a następnie dobiera właściwą ilość kwasu hialuronowego.

Bezpośrednio przed zabiegiem można wykonać miejscowe znieczulenie, ale nie jest ono konieczne. Następnie z wykorzystaniem wyjątkowo cienkiej igły i strzykawki z preparatem ostrzykuje się zaznaczony obszar zabiegowy.

Procedura leczenia nadpotliwości botoksem jest bardzo łatwa i szybka (trwa około 30 minut), a pacjent jeszcze tego samego dnia może powrócić do swojej normalnej aktywności. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielkie krwawienie oraz delikatne zaczerwienienie, które znika najczęściej w przeciągu godziny. Po nakłuciach mogą pozostać także niewielkie siniaki.

Jakich efektów leczenia nadpotliwości botoksem można się spodziewać?

Głównym celem zabiegu jest wyeliminowanie nadmiernej potliwości, aby każdego dnia cieszyć się suchością i świeżością pach, dłoni i stóp.

Po zabiegu efekt pojawia się od 3. do 10. doby po jego wykonaniu, dlatego nie jest on zauważalny od razu. Dopiero po tym czasie dochodzi do zablokowania działania nerwów i znacznego osłabienia lub wyeliminowania nadpotliwości.

Pacjent powinien najczęściej po 14 dniach udać się także na kontrolę i na ewentualną poprawkę zabiegu, jeśli efekt nie jest wystarczający.

Po wykonaniu leczenia nadpotliwości botoksem rezultat zatrzymania lub zmniejszenia pocenia utrzymuje się przez około 6-8 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna. Po tym czasie zabieg może być wykonany bez problemu ponownie. Każdy kolejny zabieg powoduje przedłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami botoksu.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia potliwości botoksem:

  • ciąża i karmienie piersią
  • infekcje i urazy w miejscu prowadzenia zabiegu
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • nadwrażliwość na składniki preparatu

 

 

 

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like