Kriolipoliza – wymrażanie tkanki tłuszczowej
Tkanka tłuszczowa jest szczególnie wrażliwa na niskie temperatury – to właśnie na nich bazuje nowoczesny zabieg wyszczuplający kriolipoliza.
Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała możliwe jest dzięki odpowiedniej diecie i ruchowi, ale jeśli chodzi o jeszcze lepsze efekty, warto postawić na profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z rekomendowanych zabiegów wyszczuplających jest kriolipoliza, która polega na wymrażaniu tkanki tłuszczowej.
Na czym dokładnie polega kriolipoliza? Jakie są jej efekty? Kto może z niej skorzystać? Gdzie jest dostępna?
Kriolipoliza – co to jest?
Kriolipoliza, czyli wymrażanie tłuszczu to cieszący się dużą popularnością zabieg medycyny estetycznej, który prowadzi do zmniejszenia ilości podskórnej tkanki tłuszczowej.
Zabieg ten został wprowadzony do użycia niecałe 10 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest on dostępny w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Można skorzystać z niego między innymi w Klinice MTT Estetica w Krakowie: https://www.mttestetica.pl/proshockice-kriolipoliza/.
Dzięki zabiegowi kriolipolizy możliwe jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej nawet o 30-40%, ale warto wskazać, że efekty nie są widoczne od razu, lecz dopiero można zauważyć je po około 4 miesiącach od wykonani zabiegu.
Na czym polega kriolipoliza?
Głównym założeniem zabiegu jest wymrożenie komórek tłuszczu, które znajdują się w tkance podskórnej. Komórki te są szczególnie wrażliwe na działanie bardzo niskich temperatur i giną już przy 5 stopniach Celsjusza.
Właśnie dlatego kriolipoliza wykorzystuje niskie temperatury, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to zabieg bezpieczny dla całego organizmu, ponieważ nie narusza okolicznych naczyń krwionośnych i narządów.
Do zabiegi wykorzystuje się specjalne urządzenia, które są w stanie wygenerować niską temperaturę. Wtedy kriolipoliza polega na zassaniu partii ciała do głowicy urządzenia, która generuje niską temperaturę i pobiera ciepło z tłuszczu. Dochodzi wtedy do rozpoczęcia procesu obumierania komórek tłuszczowych, a potem do ich rozpuszczenia i wydalenia w standardowych procesach metabolicznych.
Wraz ze zmniejszeniem obwodów dochodzi również do zmniejszenia widoczności lub nawet całkowitego usunięcia cellulitu oraz do ujędrnienia skóry i nadania jej aksamitnej gładkości.
Taki przebieg zabiegu kriolipolizy powoduje, że jest ona wysoce bezpieczna i nie niesie ze sobą ryzyka poważnych skutków ubocznych.
Zabieg kriolipolizy można prowadzić na:
- niewielkich partiach twarzy
- brzuchu
- dolnej i górnej partii ud
- pośladkach
Zatem dzięki zabiegowi pacjent może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w różnych miejscach. Warto jednak pamiętać o tym, że kriolipoliza nie powoduje całkowitego pozbycia się tej tkanki z danego obszaru, ale jedynie do około 40% jej ilości. W związku z tym zabieg rekomendowany jest dla osób, które jednocześnie się odchudzają i prowadzą dietę, ponieważ to właśnie wtedy można uzyskać dzięki niemu najlepsze wyniki.
Dla uzyskania najlepszych wyników kriolipoliza powinna być prowadzona w serii. Zaleca się uczestnictwo w 4-8 zabiegach z częstotliwością co 1-4 tygodni. W ten sposób możliwe jest uzyskanie najlepszych rezultatów, ale warto zaznaczyć, że efekty będą widoczne nawet po jednym zabiegu. Musimy jednak pamiętać o tym, że trzeba będzie na nie nieco zaczekać, ponieważ nie będą one zauważalne od razu, ale dopiero po paru miesiącach.
Kriolipoliza – przeciwwskazania:
- ciąża i okres karmienia piersią
- cukrzyca
- choroba Raynauda
- krioglobulinemia
- hipoproteinemia
- poważne schorzenia wątroby
- niskie ciśnienie krwi
- zła reakcja na zimno
- wszczepiony rozrusznik serca lub inne wszczepione medycznie urządzenie
Podsumowując, kriolipoliza to skuteczny, bezpieczny zabieg wyszczuplający, który wykonamy obecnie w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki niemu można skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z ciała oraz twarzy, bez potrzeby korzystania z bardziej inwazyjnych procedur, na przykład liposukcji.